The Center for Advocacy & Dispute Resolution

2009–2010 Competition Teams

National Trial Advocacy Competition
National Trial Advocacy Competition

Dates: October 8–11, 2009

Congratulations: Quarterfinalists

Members:

Brandon DeBerry
Andrea Crivolio
Patrick Keegan
Jeannie LaBarbara
Katherine Siefert

American Bar Association Law Student Division Negotiation Competition
American Bar Association Law Student Division Negotiation Competition (Regional)

Dates: November 7–8, 2009

Congratulations: Second Place

Members:

Jennifer Anderson
Meta Brown
Alex Dimitt
Christopher McElgunn
Louis Raymond
Patricia Ross
Jillian Ruggiero
Courtney Slovin

Buffalo-Niagara Mock Trial Competition
Buffalo-Niagara Mock Trial Competition

Dates: November 13–15, 2009

Congratulations: National Champions

Members:

Julia Mezher
Christina Morrison
Anthony Sam
Aleksandra Spevacek
Steven Tschiggfrie

Georgetown White Collar Crime Mock Trial Competition
Georgetown White Collar Crime Mock Trial Competition

Dates: November 13–15, 2009

Members:

Mark Abellera
Vincent Coyle
Tiffany Elking
Mary Scholl

American Bar Association Student Division Arbitration Competition
American Bar Association Student Division Arbitration Competition

Dates: November 14–15, 2009

Members:

Benjamin Breslau
Lauren Davalle
John Martin
Michael Reever
Danielle Rudas

American Bar Association Labor and Employment Law Trial Advocacy Competition
American Bar Association Labor and Employment Law Trial Advocacy Competition

Dates: November 21–22, 2009

Members:

Jamila Ahmed
Randah Atassi
Thomas Kelley
Jisoo Kim
Jayson Serrano

Texas Young Lawyers Association - National Trial Advocacy Competition
Texas Young Lawyers Association National Trial Advocacy Competition

Dates: February 18–20, 2010

Congratulations: Quarterfinalists

Members:

Angel Alcaraz
Stephen Berrios
Lauren Davalle
Patrick Keegan
Julia Mezher
Mary Scholl

Animal Law Advocacy Closing Argument Competition
Animal Law Advocacy Closing Argument Competition

Dates: February 5–7, 2010

Congratulations: National Champions

First Place (Anthony Sam); Third Place (Donyel Perry)

Members:

Donyel Perry
Anthony Sam
Steve Tschiggfrie (Alternate)

American Bar Association Law Student Division National Negotiation Competition
American Bar Association Law Student Division National Negotiation Competition

Dates: February 5–6, 2010

Congratulations: National Semifinalists

Members:

Alex Dimitt
Patricia Ross

American Bar Association Student Division Client Counseling Competition
American Bar Association Student Division Client Counseling Competition

Dates: February 20, 2010

Members:

Jamila Ahmed
Nicholas Coriano
Ann Hagerty
Barry Kanarek
Rachel Abejuela Morse
Joseph Napoli
Patricia Ross
Tanya Sinclair

American Association of Justice Student Trial Advocacy Competition
American Association of Justice Student Trial Advocacy Competition

Dates: February 25–28, 2010

Congratulations: Semifinalists

Members:

Kathleen Hagerty
Glennon Curran
Jeannie LaBarbara
Megan Ortner
Christina Morrison
Katherine Siefert
Steven Tschiggfrie
Daniel Yukich

American Bar Association - Representation in Mediation
American Bar Association Representation in Mediation

Dates: February 27–28, 2010

Congratulations: Third Place

Members:

Elizabeth Braswell
Martha Choromanska
Felicia Ganther
Elizabeth Homsy
Joe Jakubowski
Walter Rogers

International Academy of Dispute Resolution International Law School Mediation Tournament
International Academy of Dispute Resolution International Law School Mediation Tournament

Dates: March 19–20, 2010

Congratulations: Second Place (Mediation Division)

Members:

Jessica Davis
Alaa Elayyan
Oana Militaru
Anya Nikogosian
Victor Ortiz
Anthony Sam

Capitol City Challenge
Capitol City Challenge

Dates: March 19–21, 2010

Members:

Wendy Fawcett
Stephanie Greenberg
Erika Hamer
Mark Malbrough
Jayson Serrano

VIS International Commercial Arbitration Moot Competition
VIS International Commercial Arbitration Moot Competition

Dates: March 25–April 1, 2010

Members:

Katarina Durcova
Michael Eisnach
Jason Veit
Brent Wilson