The Center for Advocacy & Dispute Resolution

2008–2009 Competition Teams

National Trial Advocacy Competition
National Trial Advocacy Competition

Dates: October 23–25, 2008

Members:

Caitlin Groh
Will Stogsdill
Nick DeAgostino
Christina Morrison

American Bar Association Law Student Division Negotiation Competition
American Bar Association Law Student Division Negotiation Competition

Dates: November 1–2, 2008

Members:

Erin Olsen
Sunit Kumar
Zach Martel
Dawn Bode (Coach)
Jessy Beauvais
Jessica Oldani
Jessica Oldani
Alex Dimitt
Brandy Baker

Buffalo-Niagara Mock Trial Competition
Buffalo-Niagara Mock Trial Competition

Dates: November 7–10, 2008

Congratulations: Quarterfinalists

Members:

Matt Sims
Cheyne Adam
Meredith Shane
Aleksandra Spevacek

Georgetown White Collar Crime Mock Trial Competition
Georgetown White Collar Crime Mock Trial Competition

Dates: November 8–10, 2008

Congratulations: Semifinalists

Exceptional Advocate Award: Jordan Rifkin

Members:

Elizabeth Cocat
Stephen Hall
Jordan Rifkin
Danica Werhand (not pictured)

American Bar Association Student Division Arbitration Competition
American Bar Association Student Division Arbitration Competition

Dates: November 15–16, 2008

Members:

Kathryn Fehl
Alex Dao
Sarah Mahloch
Dan Gold

American Bar Association Labor and Employment Law Trial Advocacy Competition
American Bar Association Labor and Employment Law Trial Advocacy Competition

Dates: November 15–16, 2008

Members:

Maria Barlow
Rob Hamilton
Julia Mezher
Matt Dixon
Eva Golabek

Texas Young Lawyers Association - National Trial Advocacy Competition
Texas Young Lawyers Association – National Trial Advocacy Competition

Dates: February 5–7, 2009

Members:

Wendy Fawcett
Jordan Rifkind
Danica Werhand
Stephen Hall
Elizabeth Cocat

Animal Law Advocacy Closing Argument Competition
Animal Law Advocacy Closing Argument Competition

Dates: February 6–8, 2009

Congratulations: Dual First-Place Winners

Members:

David Lipschutz
Cheyne Adam

American Bar Association Student Division Client Counseling Competition
American Bar Association Student Division Client Counseling Competition

Dates: February 7, 2009

Congratulations: Second Place

Members:

Mark Abellera
Steve Tschiggfrie
Patricia Ross
Joseph Gartner
Rachel Abejuela Morse
Laurette Micaletti (not pictured)

American Association of Justice Student Trial Advocacy Competition
American Association of Justice Student Trial Advocacy Competition

Dates: February 27–March 1, 2009

Members:

Meredith Shane
Aleksandra Spevacek
Brandon DeBerry
Matt Sims
Eva Golabek
Caitlin Groh
Christina Morrison
Joel Bruckman (not pictured)

American Bar Association Representation in Mediation
American Bar Association Representation in Mediation

Dates: March 7–8, 2009

Members:

Anna Shannon
Rachel Rauen
Donyel Perry
William Kalbac
Michael Lichner
Elaine Vullmahn

International Academy of Dispute Resolution International Law School Mediation Tournament
International Academy of Dispute Resolution International Law School Mediation Tournament

Dates: March 20–21, 2009

Members:

Jessy Beauvais
David Lifsics
Anthony Sam
Konstantina Christopoulos
Randi Scott
Meta Brown
Doug Jalaie

Capitol City Challenge
Capitol City Challenge

Dates: March 27–29, 2009

Members:

Vincent Coyle
Jisoo Kim
Randah Atassi
Julia Mezher